Valami készül Washingtonban – Trump hétfőre időzített egy nagy bejelentést

Trump titokzatos hétfői bejelentését egy magas szintű látogatás előzi meg, amely újabb fordulatot hozhat az amerikai külpolitikában.

„Még ha most ébereknek és agresszívaknak kell is lennünk, ne engedjük, hogy a félelem hatalmába kerítsen bennünket” – nyilatkozta Barack Obama az elmúlt két nap terrorcselekményei után. Eközben Donald Trump bírálta a miniszterelnököt, mert szerinte nem elég keménykezű, ráadásul „kicsinyíti a terrorveszélyt” is.
Az amerikai elnök New Yorkban tett nyilatkozatot hétfőn az elmúlt két napban az országban történt, s azóta terrorcselekményeknek nyilvánított robbantásokról és késeléses merényletekről.
Hangsúlyozta, hogy Iszlám Állam nevű terrorszervezet dzsihadistái és általában a szélsőségesek nem lesznek képesek aláásni az amerikai életformát, ugyanakkor figyelmeztette honfitársait: nem szabad, hogy eluralkodjon rajtuk a félelem. „Még ha most ébereknek és agresszívaknak kell is lennünk, ne engedjük, hogy a félelem hatalmába kerítsen bennünket” – fogalmazott.
New York és New Jersey lakóira utalva megjegyezte: itt az emberek nem félnek, kemények és kitartóak, és minden nap intézik a maguk dolgait. Ez a keménység és kitartás az, amelyet szerinte sem az Iszlám Állam nevű terrorszervezet, sem más nem tud megtörni az amerikaiakban. „Ez a fajta erő tesz engem is büszkévé arra, hogy amerikai vagyok” – hangsúlyozta Barack Obama.
Az elmúlt napok támadásai mind terrorcselekmények voltak
Bejelentette azt is: a nyomozás mind a New York-i robbantás, mind a New Jerseyben talált robbanószerkezetek ügyében nagy erőkkel folyik, s immár egyértelmű az is, hogy a vasárnapra virradóra Minnesotában elkövetett késeléses merénylet szintén terrorakció volt, és az FBI is ekként vizsgálja. Ugyanakkor egyelőre nem látszik kapcsolat az akciók között – szögezte le az elnök.
Közben a republikánus elnökjelölt, Donald Trump kampánya Obamát kárhoztatta, mondván, hogy nem eléggé kemény kezű. Jason Miller, Trump kommunikációs tanácsadója közleményben szögezte le, hogy az Obama-kormányzat „kicsinyíti a terrorveszélyt, s ezzel mindnyájunkat veszélybe sodor”. Miller hozzátette: Hillary Clinton, a Demokrata Párt elnökjelöltje „végig támogatta Obama kudarcot vallott politikáját az Iszlám Állam ellen, és a választóknak tudniuk kell, hogy ő is részese a Fehér Ház zavarba ejtő helyzetértékelésének”.
Közben az FBI közölte: a szombat esti New York-i robbantás gyanúsítottjának, a 28 éves, afganisztáni születésű, de amerikai állampolgár Ahmad Khan Rahaminak az ujjlenyomatait megtalálták a felrobbant kuktán és a rákötözött mobiltelefonon is.
(MTI)